Nauka i Sztuka

Nauka i Sztuka

Wystawa prac studyjnych realizowanych na II roku malarstwa

w Pracowni Technik Malarskich i Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych 406

Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

www.asp.wroc.pl

prowadzący prof. uczelni Jacek Jarczewski

Rawicz, 10 grudnia – 22 stycznia 2019r.

 

Prezentowane prace są efektem ćwiczeń realizowanych w pracowni. Studiowanie malarstwa na ASP we Wrocławiu, umożliwia studentom pozyskiwanie przez trzy lata teoretycznej i praktycznej wiedzy oraz umiejętności w zakresie technologii i technikach malarskich. Ten zakres wiedzy realizowany jest w pracowniach dyplomujących Katedry Malarstwa Architektonicznego i Multimediów. Pracownia 406 zajmuje się głównie technikami malarstwa ściennego. Studenci poznają m.in. techniki: krzemianową, fresku, sgraffita, które prezentujemy. Te przykłady określają zakres doświadczeń jakie zdobywają malarze w toku realizacji programu pracowni, poznając „zapomniane” techniki mineralne. Zadania i stawiane zagadnienia podczas zajęć, wskazują możliwości stosowania materiałów mineralnych i modyfikowanych w technikach malarskich. Inicjują działania innowacyjne w obszarach stosowania współczesnych materiałów budowlanych w kontekstach klasycznych technik ściennych, sztalugowych oraz rysunkowych. Badamy nowe podobrazia, zaprawy, grunt, oraz spoiwa. Realizowane w pracowni ćwiczenia, pozwalają studentom dokonywać wyboru odpowiednich materiałów i metod realizacyjnych w przekazywaniu określonych treści malarskich i rysunkowych. Wykłady, ćwiczenia i pokazy, wspierają kształtowanie osobowości twórczej i autorskie techniki malarskie. Badają efekty jakie można uzyskać odchodząc od historycznych metod realizacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu idei. Dla przykładu malowanie fresków jest obecnie niespotykane w przestrzeni architektury. Nie tylko z powodu zmian technologii budowania ale z powodu trudnej techniki. Sgraffito, również nie należy do popularnych działań artystycznych. Jednym z powodów jest zanikające „klasyczne” rzemiosło tynkarskie. W związku z tym prowadzimy eksperymenty z nowoczesnymi materiałami budowlanymi. Eksperymenty pozwalają nabywać umiejętności innowacyjnego kształtowania określonej materii malarskiej. To wszystko pozwala przybliżyć adepta sztuki malarskiej do samodzielnej przyszłej pracy twórczej. Kształtuje profesjonalne podejście do wyboru technik, które pozwalają na swobodne rozwijanie własnych zainteresowań. Zrozumienie warsztatu malarskiego w obrębie poszczególnych programów pracowni Katedr: Malarstwa, Rysunku oraz Malarstwa Architektonicznego i Multimediów, czyni edukację w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu skuteczną i efektywną. Kompleksowo przygotowuje malarza do podjęcia własnej twórczości artystycznej.

 

Kierownik Katedry
Malarstwa Architektonicznego i Multimediów
Jacek Jarczewski

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content