ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH W RAWICZU KONTYNUUJE WSPÓŁPRACĘ MIĘDZYNARODOWĄ!

W dniach: 18 – 22 marca br. grupa nauczycieli i uczniów rawickiego Zespołu Szkół Zawodowych uczestniczyła w kolejnej wizycie w zaprzyjaźnionej szkole w Osnabrück – Berufsschulzentrum am Westerberg. W tegorocznej wymianie, której początki sięgają ponad dwóch dekad wcześniej, wzięli udział uczniowie: Robert Białecki, Karolina Brzeskwiniewicz, Hubert Jarmuż, Jakub Klupś, Jagoda Konieczna, Martyna Lorenc, Agata Ratajewska, Oskar Rutkowski, Martyna Urbaniak, Mateusz Woziwodzki; nauczycieli rawickiego Zespołu reprezentowali tymczasem – p. Piotr Mosiek – dyrektor szkoły oraz p. Małgorzata Kędzia – nauczycielka języka niemieckiego i jednocześnie opiekunka szkolnego Klubu Europejskiego.

W pierwszym dniu wizyty odbyło się spotkanie nauczycieli z p. Franzem Papenbrockiem – dyrektorem niemieckiej szkoły i jej pracownikami, spotkanie wszystkich uczestników wymiany z wiceburmistrzem miasta Osnabrück – p. Uwe Görtemüllerem, jak również zwiedzanie zabytkowej części miasta. W kolejnych dniach uczniowie uczestniczyli w rozmaitych warsztatach zajęciowych i grach edukacyjnych poświęconych między innymi tematyce zanieczyszczenia środowiska. Ważnym elementem wizyty był wspólny wyjazd do miejscowości Dangast położonej nad Morzem Północnym, gdzie uczestnicy zbierali plastikowe zanieczyszczenia plaży, przydatne kolejnego dnia do realizacji projektu artystycznego z użyciem zebranych odpadów, którego finalizacja i uroczyste podsumowanie odbyło się w ostatnim dniu wizyty w partnerskiej placówce. Istotny walor edukacyjny posiadało także spotkanie z przedstawicielami fundacji na rzecz ochrony środowiska Deutsche Bundesstiftung Umwelt, którzy przedstawili zasady funkcjonowania organizacji, najważniejsze problemy ekologiczne naszej planety, jak również perspektywy i potrzeby rozwoju gałęzi przemysłu związanych z energią odnawialną.

Kolejna wizyta partnerska w Osnabrück przebiegała w niezwykle przyjaznej atmosferze, opierała się na wymianie wzajemnych doświadczeń w zakresie ochrony mórz i środowiska lądowego, jak również określone zostały kierunki dalszego rozwoju międzynarodowej współpracy obu partnerów (być może także na polu wspólnej realizacji innych projektów unijnych oraz we współpracy z trzecim parterem – placówką z Rosji).

Całość przedsięwzięcia sfinansowana została ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Rady Rodziców; upominki dla władz niemieckiej szkoły, jej nauczycieli i uczniów oraz władz samorządu lokalnego miasta Osnabrück ufundowało Starostwo Powiatowe w Rawiczu oraz Urząd Miejski Gminy Rawicz.

Zespół Redakcyjny ZSZ w Rawiczu

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie otwarte

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content