DZIEŃ DELTY 2021

21 maja na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu odbyła się piąta edycja „Dnia Delty”.

Jest to popularyzatorska impreza czasopisma „Delta”, najstarszego w Polsce magazynu popularnonaukowego, będącego prawdziwą gratką dla umysłów ścisłych i miłośników nauk przyrodniczych. „Delta” realizuje ideę „mówiącej nauki”, czyli przemawia w sposób zrozumiały ustami swoich twórców. Autorami „Delty” są osoby uprawiające daną dyscyplinę (naukowcy). Adresatami pisma jest młodzież studencka i licealna oraz

wszyscy pasjonaci wyżej wymienionych dziedzin. Rubryka „Mała Delta” skierowana jest do młodszej młodzieży.

Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w tym dniu w wykładach online dotyczących matematyki, fizyki i astrofizyki. Jeden z wykładów autorstwa pani Kamili Łyczek był zatytułowany „Jak to mrówka wybrała się na bardzo długi spacer”.  Na jednym z końców kilometrowej nici siedzi mrówka. Zaczyna spokojny spacer po tej nici na drugi jej koniec. Jednak życie mrówki nie jest proste… Po upływie każdej sekundy nić wydłuża się o jeden kilometr – równomiernie na całej długości (trochę jak rozciągana recepturka). Czy ta biedna mrówka jest w stanie dotrzeć na drugi koniec nici?

Następny wykład prowadzony przez pana Michała Miśkiewicza pt.: 3 ≤ π ≤ 4, dotyczył liczby Pi. Jak wiadomo, stosunek obwodu okręgu do jego średnicy to około 3,14 – przynajmniej w standardowej, euklidesowej geometrii. Prowadzący pokazał, że są inne – mniej i bardziej egzotyczne – sposoby mierzenia odległości na płaszczyźnie. Doko

nał wybiórczego przeglądu metod mierzenia opartych na tzw. normach. Udowodnił następnie, że niezależnie od wyboru normy wspomniany stosunek obwodu do średnicy zawsze mieści się między 3 a 4. Fenomen ten odkrył w 1932 polski matematyk Stanisław Gołąb.

Kolejne wykłady nosiły tytuły: „Probabilistyczne zonki” (Łukasz Rajkowski), „Tajemnica z Talmudu” (Oskar Skibski).

Bogatsza w nową wiedzę z matematyki i fizyki młodzież naszej szkoły nie może doczekać się kolejnej edycji.

                              Joanna Nowak-Janusz

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content