Goście z Włoch i Hiszpanii online.

9 grudnia br.  odwiedzili nas niecodzienni goście: Mario Avesani z Włoch i Martin Gomez z Hiszpanii. Niestety w czasie pandemii spotkanie było online, ale i tak dało naszym uczniom wiele wrażeń. Poznali kraje, z których pochodzą wolontariusze, dowiedzieli się, dlaczego przyjechali właśnie do Polski i jak długo tu zostaną. Goście przybyli do naszego kraju  dzięki organizacji Fundacja Centrum Aktywności Twórczej z Leszna.

European Voluntary Service (Wolontariat Europejski) to indywidualne lub grupowe projekty wolontariackie, w których udział brać mogą młodzi ludzie w wieku od 18 do 30 lat. Realizowane są one w krajach Unii Europejskiej,  jak i w krajach nie będących członkami wspólnoty. Działania w ramach wolontariatu mają na celu rozwój, poszerzanie wiedzy, a także zdobycie wielowymiarowego doświadczenia. Wolontariat Europejski dodatkowo stwarza okazję do poznania nowych kultur oraz języków.

W ramach swojej pracy w Fundacji wolontariusze odwiedzają różnorakie placówki m. in przedszkola, szkoły, stowarzyszenia, domy kultury, ośrodki opiekuńczo-rehabilitacyjne, zakłady karne. Pobyt wolontariuszy w Polsce pokryty jest ze  środków Komisji Europejskiej pt. “Erasmus+”.

Mario przebywa w Lesznie od 3 miesięcy. Pochodzi z Vicenzy – miasta  w północno-wschodnich Włoszech. W tej samej prowincji leżą także bardziej nam znane :Wenecja, Padwa i Florencja. Zapytany przez uczennicę czwartej  klasy, dlaczego występuje w kapeluszu, potwierdził jej przypuszczenie, że jest muzykiem i gra w orkiestrze na trąbce. Martin przebywa w Lesznie od 3 tygodni. Pochodzi z Madrytu.

Goście opowiadali także o wolontariacie europejskim i cieszyli się, że nasi uczniowie znają projekt Erasmus + , i że w jego ramach mogli wyjechać na praktyki m. in. do Hiszpanii i Włoch. Goście pytali uczniów o ich zainteresowania i plany na przyszłość oraz o to, co mogą zwiedzić w Polsce.

Rozmawiano także o zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem w Polsce i ich ojczyznach, o jedzeniu i innych tradycjach.

Trzeba stwierdzić, że nasi uczniowie bardzo dobrze potrafią komunikować się w języku angielskim. Było to dla nich piękne doświadczenie. Cieszy też fakt, że z językiem angielskim radzą sobie dobrze także nauczyciele naszego Zespołu.

Spotkanie zorganizowała Małgorzata Kędzia – nauczycielka języka niemieckiego.

Małgorzata Kędzia

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content