Kolędowanie w językach obcych

4 stycznia br.  odbyło się  w  naszej szkoły śpiewanie kolęd w językach europejskich zorganizowane przez Szkolny Klub Europejski. Gośćmi spotkania było czworo uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu wraz z panem Piotrem Popielasem, który akompaniował do śpiewu na gitarze.

Najpierw zaśpiewaliśmy w języku polskim pochodzącą z Austrii i chyba najbardziej znaną na świecie kolędę „Cicha noc”. Następnie uczniowie przedstawili tradycje Bożego Narodzenia w krajach europejskich: m. in. we Francji, Danii, Finlandii, Grecji, we Włoszech, w Szwecji i Holandii. Dowiedzieliśmy się na przykład, że Duńczycy nie wyobrażają sobie Świąt bez glogg – mocnej odmiany grzanego wina, wigilijnej kolacji bez mięsa oraz wszędobylskich skrzatów nisse. W Holandii św. Mikołaj przypływa łódką, a tradycyjnym niemieckim wypiekiem bożonarodzeniowym jest sztrucla z bakaliami Christstollen, zaś Finowie tradycyjnie w wigilię udają się najpierw do sauny, aby oczyścić ciało i umysł (Joulusauna). Informacje o tradycjach w państwach europejskich przeplatane były śpiewaniem kolędy „Cicha noc”  w językach: angielskim, niemieckim, czeskim i ukraińskim, ponieważ jedna z uczennic  pochodzi z Ukrainy.  Na koniec uczniowie odśpiewali kolędę „Przybieżeli do Betlejem”  oraz znaną wszystkim świąteczną piosenkę „Jngle bells”.

Poprzez śpiew utrwalamy wymowę i zapamiętujemy słownictwo w języku obcym. Oprócz gości ze szkoły im. JPII w spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas 4tb5,  4tt5 i 3th. Słodki poczęstunek zakupiony został dzięki funduszom Rady Rodziców.

Małgorzata Kędzia

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content