Kolędy w językach obcych i tradycje bożonarodzeniowe wybranych państw europejskich

W dniu 20 grudnia  br. odbyło się kolejne spotkanie Szkolnego Klubu Europejskiego poświęcone tradycjom Bożego Narodzenia w krajach Europy. Gościliśmy pana dyrektora Piotra Mośka, panią wicedyrektor Patrycję Stelmaszyk, germanistkę panią Magdalenę Nawrot oraz tradycyjnie już pana Piotra Popielasa dyrektora Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej w Rawiczu.Pan Piotr Popielas oraz uczeń naszego Zespołu Mikołaj Ratajczak z klasy 4TTI akompaniowali na gitarach do śpiewu uczestników spotkania.

Najpierw zaśpiewaliśmy kolędę w języku polskim „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Następnie uczniowie przedstawili tradycje Bożego Narodzenia w krajach Unii Europejskiej: m. in. w Wielkiej Brytanii (tu informacjami dzielił się także pan dyrektor Piotr Mosiek oraz Ania Piątek z 3tlg), Hiszpanii (Piotr Kupczyk z 4tti), na Węgrzech (Jakub Misiek 4tlg), we Włoszech (Adrian Otworowski 4tlg), Austrii (Kamil Malak 1tlg) i w Czechach. Pani Kędzia opowiedziała o Adwencie i Świętach w Niemczech. Informacje o tradycjach w państwach europejskich przeplatane były śpiewaniem kolędy „Cicha noc” w językach: angielskim, norweskim, niemieckim, włoskim, rosyjskim i czeskim. Ta kolęda zabrzmiała również po polsku. Największą trudność sprawiło nam w tym roku śpiewanie po norwesku. W opanowaniu trudnej wymowy w tym języku pomogła nam pani Nawrot, natomiast poprawnego czytania w języku włoskim uczył nas Adrian Otworowski (4tlg).

W języku rosyjskim wybrzmiała także kolęda  „Dzisiaj w Betlejem”. Na zakończenie zaśpiewaliśmy angielską piosenkę „Jingle bells”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 4TLG, 1 TB, 3TLG, 2tlg, 1 TLG, 1TME, 4TTI.

 

 

Małgorzata Kędzia
Nauczyciel ZSZ w Rawiczu

 

 

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content