Młodzież ZSZ w Zakopanem

W listopadzie drużyna z naszej szkoły w składzie: Agnieszka Molka, Kamil Lorek i Adrian Wolak, jako zwycięzcy eliminacji powiatowych, reprezentowali powiat rawicki w 14. edycji konkursu wiedzy historycznej “Podhalańskie, Spiskie i Orawskie drogi do niepodległości”, który odbył się w Zakopanem.

Finał konkursu rozpoczął się od zaśpiewania przez uczestników Hymnu Polski oraz odczytania przez starostę tatrzańskiego Piotra Bąka listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął wydarzenie honorowym patronatem. Wraz z listem prosto z Warszawy przesłana została polska flaga. Tematem wiodącym tegorocznej edycji był rok 1920 oraz Polacy, którzy wsławili się w bitwach o wolną Europę. W konkursie wzięły udział drużyny niemal z całej Polski. Uczestnicy mieli za zadanie podać stopnie wojskowe dowodzących w walkach żołnierzy, ich imiona i nazwiska, a także daty i miejsca potyczek. Nie zabrakło także pytań z akcentami typowymi dla regionu Podhala. Cytując słowa starosty powiatu tatrzańskiego ” już sam udział w finale był dla młodzieży nagrodą”.

            W czasie trzydniowego pobytu nasi reprezentanci uczestniczyli ponadto w szeregu uroczystości patriotycznych upamiętniających 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Brali m.in. udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej połączonej z uroczystym złożeniem urny z ziemią z grobów Kurierów Tatrzańskich pod Krzyżem – miejscem Pamięci Narodowej. Cała uroczystość odbywała się w asyście żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Ludwika Boruty – Spiechowicza.

Organizatorzy konkursu zapewnili młodzieży szereg atrakcji. W wolnym czasie nasi uczniowie zwiedzili Zakopane, Galerię Sztuki XX wieku w willi „Oksza”, a każdego wieczoru, w ramach relaksu, toczyli zacięte boje na kręgielni zakopiańskiego Aqua Parku. Wracając do Rawicza zgodnie zadeklarowali chęć uczestnictwa w kolejnej edycji konkursu.

                                                                                                               Renata Balcerek

Zwycięska drużyna etapu powiatowego

 

Zwiedzanie Galerii Sztuki XX wieku

 

Uroczystość złożenia urny pod Krzyżem

 

Uroczysta kolacja w Karczmie Biały Potok

 

Finałowa batalia w Zakopanem

.

 

 

.

 

 

 

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content