Nauka języków obcych poprzez śpiew

Jeszcze przed feriami zimowymi odbyło się tradycyjne już dla naszej szkoły śpiewanie kolęd w językach europejskich. Zaszczytnymi gośćmi spotkania byli pan dyrektor Piotr Mosiek, który powitał zebranych oraz pan Piotr Popielas z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu. Pan Piotr Popielas akompaniował do śpiewu na gitarze.

Najpierw zaśpiewaliśmy w języku polskim kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Następnie wykonywaliśmy pochodzącą z Austrii i chyba najbardziej znaną na świecie kolędę „Cicha noc” w językach: niemieckim, angielskim, francuskim, czeskim i rosyjskim.  W przerwach pomiędzy śpiewami uczniowie przedstawili tradycje Bożego Narodzenia w krajach Unii Europejskiej: m. in. w Wielkiej Brytanii, Czechach i Słowacji, we Włoszech i Grecji oraz w Rosji. Symbole związane ze świętami w Niemczech omówiła pokazując rekwizyty i krótką prezentację pani Małgorzata Kędzia. Były to m. in. kubki z jarmarków bożonarodzeniowych w Osnabrück, Berlinie, Dreźnie i Miśni, Räuchermännchen, czyli „dymiący ludzik”- drewniana figurka z otworem w buzi, przez który ulatnia się dym z zapalonej maleńkiej świeczki umieszczonej w tułowiu ludzika), Zwetschgenmännle  (ludzik z nawleczonych na drut suszonych śliwek), itp. Z wielką radością uczniowie zaprezentowali angielską piosenkę „Jingle bells”, zaś na zakończenie wybrzmiała kolęda „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Uczniowie bez większych problemów powtarzali wersy w językach obcych. Poprzez śpiew utrwalamy wymowę i zapamiętujemy słownictwo.

Zebrani mogli spróbować tradycyjne wypieki bożonarodzeniowe z Niemiec – drożdżowe ciasto z bakaliami zwane „Christstollen”, korzenne ciastka „Spakulatius” oraz gwiazdki cynamonowe „Zimtsterne”, które zakupiono z funduszy Rady Rodziców naszego Zespołu.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas:, 1tt5, 1tz, 1tlg, 1tz5 i 1 tb.

Małgorzata Kędzia

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress