NAUKOWE I PRAKTYCZNE ROZWAŻANIA O KARIERZE ZAWODOWEJ WSPÓŁCZESNEJ MŁODZIEŻY

W dniu 20 marca br. w rawickim Domu Kultury odbyła się konferencja Naukowa „Młodzi przed wyborem zawodu. Realne kompetencje – skuteczna decyzja – dobra praca”. Została ona zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Rawiczu oraz przez Zespół Szkół Zawodowych im Stefana Bobrowskiego w Rawiczu. Patronat naukowy nad przedsięwzięciem objęła Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie. Wśród uczestników wydarzenia byli: naukowcy, przedstawiciele struktur samorządowych z terenu całego Powiatu Rawickiego, reprezentanci instytucji sektora gospodarczo – biznesowego regionu, przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół i instytucji oświatowych, nauczyciele, a przede wszystkim młodzież klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu.

Uczestników konferencji przywitał dr Piotr Mosiek – dyrektor ZSZ w Rawiczu oraz adiunkt Katedry Podstaw Pedagogiki WSH w Lesznie, który prowadził całość przedsięwzięcia; inauguracji zebrania dokonał tymczasem p. Jacek Gwizdek – Wicestarosta Rawicki.              O kluczowych działaniach edukacyjnych dla wielkopolskiego rynku pracy opowiedziała w swym wystąpieniu p. Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, podkreślając znakomitą rolę w tym względzie Powiatu Rawickiego.                W dalszej części konferencji referaty wygłosili: prof. zw. dr hab. Magdalena Piorunek – Prodziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu oraz dr Mirosław Radoła także reprezentujący poznańską uczelnię; przedmiotem wystąpień prelegentów była tematyka przemian kultowo – gospodarczych oraz ich wpływu na bieg kariery zawodowej młodego człowieka, jak również funkcjonowanie szkoły w kontekście wymagań lokalnego rynku pracy. W czasie przerwy młodzież biorąca udział w konferencji miała okazję odwiedzić stoiska informacyjne lokalnych zakładów pracy z różnych branż oraz uczestniczyć w indywidualnych konsultacjach poświęconych specyfice poszczególnych firm; smaczny poczęstunek przygotowany tymczasem został przez uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych ZSZ w Rawiczu.

W drugiej części konferencji swoje wystąpienia zaprezentowali: p. Beata Twarda – psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Rawiczu, p. Sławomir Wasilewski – zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rawiczu oraz p. Bolesław Ratajczak – dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosł Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie. Poświęcone one były diagnozie lokalnego rynku pracy oraz instytucjonalnym możliwościom wspierania młodzieży w podejmowaniu właściwych, trafnych decyzji zawodowych. Ważnym elementem konferencji był, prowadzony przez prof. zw. dr hab. Aleksandra Zandeckiego – Rektora WSH w Lesznie, panel dyskusyjny poświęcony dostosowaniu form kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Podsumowania całości wydarzenia dokonali wspólnie prof. A. Zandecki wraz z dr P. Mośkiem.

Konferencja wpisuje się znakomicie w szereg przedsięwzięć oraz inicjatyw Powiatu Rawickiego związanych ze wzmocnieniem roli kształcenia zawodowego i edukacji prozatrudnieniowej ukierunkowanej na wymagania codzienności oraz odpowiadającej potrzebom lokalnych zakładów pracy budując kształt modelu edukacji popytowej.

 

Zespół Redakcyjny ZSZ w Rawiczu

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content