Niecodzienne spotkanie Klubu Europejskiego.

Na początku czerwca  odbyło się w naszej szkole spotkanie Klubu Europejskiego poświęcone chrześcijańskim korzeniom Europy. Gościliśmy księdza Jacka Roszkowskiego i pana Piotra Popielasa, który akompaniował do śpiewów na gitarze.

Najpierw ksiądz Jacek zdefiniował termin „Europa” i przedstawił jej 3 filary: Akropol, Kapitol i Golgota. Opowiedział o chrześcijańskich korzeniach Europy, o założonym w 950 roku benedyktyńskim opactwie w Cluny we Francji i jego znaczeniu dla Europy.

Ksiądz Jacek objaśnił także zebranym znaczenie pojęcia ekumenizmu (ruch w obrębie chrześcijaństwa dążący do przywrócenia pierwotnej jedności pomiędzy rozlicznymi wyznaniami chrześcijańskimi w ramach jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła. Głównym narzędziem ekumenizmu jest dialog i modlitwa. W duchu ekumenizmu żyje wspólnota z  Taizé we Francji, którą założył w roku 1940 brat Roger.)

Brat Roger i Jan Paweł II

O wspólnocie i europejskich spotkaniach młodych opowiedział w kolejnym punkcie spotkania uczeń klasy 2tb5 Mikołaj Kowalski. Swoimi refleksjami z pobytów na spotkaniach młodych organizowanych corocznie przez wspólnotę z Taizé podzielili się z uczniami także pani Małgorzata Kędzia i pan Piotr Popielas. Nieodzownym elementem spotkania były śpiewy z Taizé.

Główną cechą charakterystyczną śpiewów z Taizé jest ich prosty, najczęściej jednozdaniowy tekst, będący często cytatem z Biblii lub tradycji kościołów. Niewielki rozmiar tekstu sprawia, że jest on łatwy do zapamiętania, pomimo użycia różnych języków. Melodia natomiast skłania do refleksji i wewnętrznego wyciszenia się. Większość śpiewów z Taizé to kanony.

W czasie spotkania zaśpiewaliśmy w językach polskim, angielskim, czeskim, niemieckim i po łacinie: Confitemini Domino (Dziękujcie Panu, bo jest dobry),  Ne bojte se, radujte se (Nie bójcie się, radujcie się!), Singt dem Herrn ein neues Lied (Śpiewaj Panu nową pieśń), Wait for the Lord (Pan blisko jest).

Spotkanie pozwoliło więc także utrwalić umiejętności językowe.

Uczniom spotkanie bardzo się spodobało, chociaż stwierdzili, że śpiewów było zbyt mało, ze względu na fakt, że mieliśmy do dyspozycji tylko jedna godzinę.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas 2tt5, 2tb5, 2te5 i 2tlg.

                                                                                  Małgorzata Kędzia

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content