NIEZWYKŁA LEKCJA HISTORII

W dniu 16 marca br.  21 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu wzięło udział w lekcji muzealnej w Muzeum Martyrologii w Żabikowie koło Lubonia.

Najpierw pani Paulina Matuszewska przedstawiła informacje dotyczące kultury Żydów polskich i ich historii. Oglądaliśmy fragmenty żydowskiego pisma świętego Tory, dowiedzieliśmy się m. in. co to jad (przyrząd liturgiczny w judaizmie – pałeczka z zakończeniem w kształcie dłoni, ułatwiająca wskazywanie i czytanie fragmentów Tory), jarmułka lub kipa (nakrycie głowy noszone przez Żydów, okrywające włosy i szczyt głowy), menora (świecznik liturgiczny), czym jest Szabat i co znaczy koszerny. Poznaliśmy najważniejsze żydowskie święta i zwyczaje z nimi związane. Okazuje się, że wielu noblistów ma żydowskie pochodzenie, a wielu sławnych aktorów hollywoodzkich  i słynnych przedsiębiorców to Żydzi, np. Maksymilian Faktorowicz, założyciel firmy kosmetycznej Max Faktor, fizyk Albert Einstein, reżyser Steven Spielberg i wielu innych.

Następnie pan Jacek Nawrocik przeprowadził lekcję dotyczącą historii obozów pracy przymusowej dla Żydów w Wielkopolsce w okresie II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się, że przy budowie obecnej autostrady A2 w latach 1941–1943 na odcinku Frankfurt nad Odrą – Poznań, funkcjonowały 24 obozy z uwięzionymi robotnikami żydowskimi przekazanymi do dyspozycji niemieckim przedsiębiorstwom budowlanym. Ich celem była eksterminacja ludzi właśnie poprzez wyniszczającą i bardzo ciężką pracę, bez odpowiedniego wyżywienia, odpoczynku i warunków życia. Po prelekcji  obejrzeliśmy film “Stadion”, który był podsumowaniem lekcji o obozach pracy.

Zwiedziliśmy także dwie wystawy stałe, pierwszą zatytułowaną Reichsautobahn. Obozy pracy przymusowej dla Żydów 19411943  i drugą pt. Więzienie Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczy Obóz Pracy w Żabikowie (Polizeigefängnis der Sicherheitspolizei und Arbeitserzihungslager in Posen-Lenzingen).

Ostatnim elementem naszej wizyty było zapalenie znicza i złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym więźniów obozów pracy.

Wizyta w Muzeum Martylorogii w Żabikowie była związana z przygotowaniem grupy polskiej do udziału w polsko – niemieckim projekcie „Zachować pamięć”, który będzie miał miejsce w maju i którego głównym celem będzie wizyta w Auschwitz i zwiedzanie Krakowa śladami „Listy Schindlera”.

 

Małgorzata Kędzia
Nauczyciel ZSZ w Rawiczu

 

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content