PROFESORSKI WYKŁAD DLA RAWICKICH ZAWODOWCÓW!

W dniu 12 marca br. w Zespole Szkół Zawodowych im. Stefana Bobrowskiego w Rawiczu odbył się wykład prof. dr hab. Wojciecha Okrasińskiego z Politechniki Wrocławskiej dla grupy uczniów zaangażowanych we wdrażanie projektu dotyczącego modelowania matematycznego na poziomie ponadgimnazjalnym.

Tematem prezentacji było następujące, intrygujące zagadnienie: Moje przygody z modelowaniem matematycznym. Profesor W. Okrasiński krótko scharakteryzował pięć wybranych przez siebie projektów opracowywanych metodą modelowania matematycznego:

  1. Po jakim czasie skażone zostaną studnie wody pitnej przez zanieczyszczenia ze zbiornika poflotacyjnego? (projekt rozpoczęty w 1978 roku i trwający 20 lat)
  2. Czy można bezinwazyjnie zmierzyć ciśnienie międzygałkowe w oku? (projekt rozpoczęty w 2012 roku stanowiący pionierskie badania w tym względzie na świecie)
  3. Jak dobrze wysuszyć kiełbasę? (projekt realizowany na zlecenie przedstawiciela branży mięsnej w 2009 roku)
  4. Jak określić położenie satelity? (projekt zainicjowany w 2013 roku)
  5. Czy pies może wejść pod maskę samochodu? (projekt zainicjowany w 2015 roku, którego główną tezę obalił Henio – profesorski jamnik!).

Całość spotkania przeplatana była niezwykle interesującymi dygresjami dotyczącymi realizacji poszczególnych projektów i zakończyła się dyskusją nad możliwościami wykorzystania metody modelowania matematycznego do rozwiązywania wybranych problemów codziennego funkcjonowania człowieka.

Profesorska wizyta wpisuje się we wdrażane od kilku miesięcy działania edukacyjne mające na celu upowszechnianie modelowania matematycznego, które realizowane są pod Naukowym Patronatem Politechniki Wrocławskiej.

 

Zespół redakcyjny ZSZ w Rawiczu

 

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content