Warsztaty o Auschwitz

W dniu 23 kwietnia  br. uczniowie, którzy będą brać udział w wymianie  ze szkołą partnerską z Osnabrück uczestniczyli w warsztatach dotyczących fotografii z Auschwitz i poznali mechanizmy oraz konsekwencje powstawania stereotypów i uprzedzeń.

Uczniowie pracowali z oryginalnymi zdjęciami przedstawiającymi ludzi i sytuacje w Auschwitz. Zastanawialiśmy się, kto zrobił te zdjęcia i jakie były intencje autorów? Czy robienie zdjęć w takim szczególnym miejscu było w ogóle możliwe?  Mówiliśmy o tym, co widzimy na zdjęciach ( wykonane nielegalnie przez Sonderkommando, np. palenie ciał ofiar masowej eksterminacji, zdjęcia rejestracyjne więźniów, fotografie lotnicze wykonane przez aliantów, fotografie wykonane przez wyzwolicieli,  powojenne i współczesne ), a czego nie widzimy  i jak poszerza to naszą wiedzę o holokauście.

W drugiej części warsztatów uczniowie zapoznali się z treścią „Baśni o zielonej dolinie”, która opowiada o królestwie i jego  mieszkańcach. Mniejszość żyjąca w królestwie – rudowłosi, czarnoocy tkacze, żyjący spokojnie i dostatnio, mający swoją tradycję i religię zostali pewnego dnia oskarżeni o ściągnięcie nieszczęścia – huraganu, który zniszczył królestwo. Coraz więcej ludzi , którzy obwiniali rudowłosych o spowodowanie klęski,  zbierało się w karczmie, wysłano delegacje do Rady Królewskiej, z żądaniem rozprawienia się z tkaczami. Pobito ich dzieci, wyrzucono ich z domów i zamknięto na wyspie.  W końcu skazano ich na śmierć i strącono w przepaść. Kolejnej jesieni znowu nawałnice nawiedziły królestwo i poczyniły klęski. Ale nie było już rudowłosych, czarnookich tkaczy, na których można było zrzucić winę.

Uczniowie zastanowili się nad tym, jak rodzą się uprzedzenia i do czego mogą doprowadzić (RÓŻNICE- MOTYWACJA POSTĘPOWANIA, DLACZEGO- STEREOTYP- KOZIOŁ OFIARNY- UPRZEDZENIE – DYSKRYMINACJA – BEZPOŚREDNIA NAPAŚĆ – WYKLUCZENIE – ELIMINACJA/ EKSTERMINACJA). Uczestnicy warsztatów zapoznali się także z fragmentem historii Europy dotyczącym prześladowania i zagłady Żydów. Prowadząca warsztaty pani Małgorzata Kędzia przypomniała uczniom, że miejsce, które niedługo odwiedzą, to ostatni etap dla ponad miliona Żydów, ale i dla innych narodów, którzy tam ponieśli śmierć. To miejsce wymaga naszego odpowiedniego zachowania. Spotkanie było kolejnym etapem przygotowania się grupy polskiej do odwiedzenia tego szczególnego miejsca pamięci.

 

Małgorzata Kędzia
Nauczyciel ZSZ w Rawiczu

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content