Wspomnienia i podziękowania – podsumowanie tegorocznej współpracy międzynarodowej w ZSZ w Rawiczu

W dniu 11 czerwca 2018 r. odbyła się prezentacja dotycząca tegorocznej wymiany uczniów ze szkołą partnerską Berufsschulzantrum am Westerberg z Osnabrück połączona z wystawą fotografii.  Wymiana miała miejsce w dniach  od 14 do 18 maja br. Uczniowie, którzy przyjmowali niemieckich kolegów  opowiedzieli o programie, w którym uczestniczyli. Przedstawili historię powstania BYŁEGO NIEMIECKIEGO NAZISTOWSKIEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO I ZAGŁADY AUSCHWITZ – BIRKENAU,  poinformowali o narodach, które w tym strasznym miejscu miały zostać zlikwidowane, o Żydach, Romach i Sinti, Polakach, jeńcach radzieckich i innych. Opowiedzieli o warunkach bytu, ciężkiej pracy, eksterminacji i wreszcie o likwidacji obozu i jego wyzwoleniu.  Następnie uczniowie opowiedzieli o muzeum Fabryka Schindlera, o krakowskim getcie i Aptece pod Orłem oraz o związanych z tymi miejscami postaciach uhonorowanych przez jerozolimski Instytut Yad Vashem tytułem “Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” : o Niemcu Oskarze Schindlerze i Polaku Tadeuszu Pankiewiczu.

Uczniowie podzielili się także wrażeniami z wymiany. Powiedzieli, że poznali fantastycznych ludzi, z którymi się zaprzyjaźnili, poprawili swoje umiejętności językowe, poznali inną kulturę. Chętnie wezmą udział w kolejnych wymianach i serdecznie do tego zachęcają innych. Dyrektor Zespołu pan Piotr Mosiek wręczył uczniom dyplomy za udział w wymianie i pracę w Szkolnym Klubie Europejskim oraz podziękowania dla rodziców. Podziękowano również sponsorom, m. in. Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która dofinansowała program z dotacji „Zachować pamięć”.

 

Małgorzata Kędzia
Nauczyciel ZSZ w Rawiczu

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content