Wyjątkowi goście z Hiszpanii i Serbii w ZSZ w Rawiczu

W dniu 17 grudnia br. gościliśmy w naszym Zespole wolontariuszki z Hiszpanii i Serbii. Aleksandra Maletin z Serbiii,  Belen Martinez z Hiszpanii mieszkają w Lesznie od 2 miesięcy i pozostaną w Polsce do końca września 2019 roku. Zaproszenie było możliwe dzięki organizacji Fundacja Centrum Aktywności Twórczej z Leszna, a wysłane zostało przez Szkolny Klub Europejski. Fundacja Centrum Aktywności Twórczej gości wolontariuszy EVS od 2010 roku. 

Aleksandra i Belen opowiedziały najpierw o tym, czym jest wolontariat i w jaki sposób można wyjechać do innych krajów całkowicie za darmo. EuropeanVoluntary Service (Wolontariat Europejski) to indywidualne lub grupowe projekty wolontariackie, w których udział brać mogą młodzi ludzie w wieku od 18 do 30 lat. Realizowane są one w krajach Unii Europejskiej,  jak i w krajach nie będących członkami wspólnoty. Działania w ramach wolontariatu mają na celu rozwój, poszerzanie wiedzy, a także zdobycie wielowymiarowego doświadczenia. Wolontariat Europejski dodatkowo stwarza okazję do poznania nowych kultur oraz języków.  W ramach swojej pracy w Fundacji wolontariusze odwiedzają różnorakie placówki m. in przedszkola, szkoły, stowarzyszenia, domy kultury, ośrodki opiekuńczo-rehabilitacyjne, zakłady karne. Pobyt wolontariuszy w Polsce pokryty jest z środków Komisji Europejskiej pt. “Erasmus+”.

Aleksandra i Belen studiowały turystykę, ale chciały zdobyć nowe doświadczenia. Na pytanie, dlaczego na miejsce odbywania wolontariatu wybrały Polskę, dziewczyny odpowiedziały, że zainteresował je projekt, w którym biorą udział. Dzięki niemu mogą poznawać kulturę naszego regionu i ćwiczyć język angielski. Aleksandra była już wcześniej wolontariuszką w Serbii, Niemczech i Wietnamie.

Wolontariuszki w bardzo interesujący sposób przedstawiły swoje kraje. Przeprowadziły także z uczniami zabawę integracyjną. Prezentując zdjęcia i filmiki opowiadały o tradycjach, kuchni, tańcu narodowym, języku. Podziwialiśmy miejsca w Serbii i w Hiszpanii warte zwiedzenia. Aleksandra przedstawiła uczniom Zespołu najważniejsze miasta Serbii: Belgrad i Nawy Sad, z którego pochodzi, opowiedziała o domach z Wojwodiny, prawosławiu i cyrylicy, która obowiązuje w całym kraju. Belen zaprezentowała tradycyjne stroje, opowiedziała o miejscu pielgrzymek Santiago de Compostella i wędrówkach szlakiem św. Jakuba. Uczniowie naszego Zespołu próbowali tańczyć hiszpański taniec i pić wodę ze skórzanego bukłaka (Bota de vino).

Na zakończenie goście odpowiadali na pytania naszych uczniów oraz dyrektora szkoły p. Piotra Mośka. Spotkanie odbywało się w języku angielskim. Uczniowie nie potrzebowali tłumaczenia, co świadczy o ich zaawansowanych umiejętnościach.

Małgorzata Kędzia
Nauczyciel ZSZ w Rawiczu

 

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content