„Zachować pamięć” – rawicki ZSZ gościł Niemców

Projekt „Zachować pamięć” wsparty finansowo przez  Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży umożliwił 16 uczniom z Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu i 15 uczniom z Berufsschulzentrum am Westerberg w Osnabrück w Niemczech udział w bardzo interesującym programie. Niemcy przebywali w rawickiej szkole w dniach od  14 do 19 maja 2018 roku.  

Wymianą uczniów w ZSZ zajmuje się od niemal 20 lat pani Małgorzata Kędzia – nauczycielka języka niemieckiego. Goście po przywitaniu przez dyrektora szkoły pana Piotra Mośka, uczestniczyli w zabawach integracyjnych, uczyli się języka za pomocą animacji językowych, wraz z polskimi kolegami uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych. Głównym tematem spotkania było jednak zwiedzanie byłego niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz – Birkenau i  Krakowa śladami „Listy Schindlera”. Niemieccy uczniowie i nauczyciele (pani Sabine Hagemann i pan Marius Callenberg)  chcieli zobaczyć miejsca, w których zostało zamordowanych tysiące niewinnych ludzi, dorosłych i dzieci, przedstawicieli różnych narodów. Ważne było, aby młodzież z Polski i  Niemiec  zetknęła się z problemami ksenofobii, wykluczenia, przemocy, uprzedzeń w czasie II wojny światowej  oraz umiała  przeciwstawiać się tym problemom we współczesnym świecie i odpowiednio reagować. Oczywiście niemieccy uczniowie zwiedzili także Rawicz, zapoznali się z nową ekspozycją w muzeum oraz spotkali się z wiceburmistrzem Rawicza panem Pawłem Szybajem.

Niemieccy goście mieszkali w rodzinach polskich kolegów i mogli w ten sposób poznać naszą kulturę i zwyczaje. Przy odjeździe nie obyło się bez łez. Także i w tym roku zawiązały się przyjaźnie. Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe wymienionej już organizacji PNWM, Radzie Rodziców w ZSZ oraz za prezenty dla gości Urzędowi Miejskiemu Gminy Rawicz oraz Starostwu Powiatowemu w Rawiczu, które przekazane im zostały na podsumowaniu wizyty przez pana Piotra Mośka – dyrektora rawickiego Zespołu Szkół Zawodowych.

 

Małgorzata Kędzia
Nauczycielka języka niemieckiego w ZSZ w Rawiczu

 

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content