Grupa nauczycieli prezentująca certyfikaty potwierdzające udział w programie Erasmus

Szkolenie „Dobrostan w pracy nauczyciela i ucznia” w ramach programu Erasmus +

Kolejna grupa nauczycieli z naszej szkoły w dniach od 22 do 29 kwietnia br. uczestniczyła w projekcie współfinansowanym w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus +”Rozwój kompetencji językowych i psychospołecznych kadry ZSZ w Rawiczu” w ramach drugiej mobilności „Dobrostan w pracy nauczyciela i ucznia”.

Celem wyjazdu do Portugalii było szkolenie nauczycieli z zakresu umiejętności praktykowania technik radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym,  bycia odpornym na trudne sytuacje życiowe, a także koncentrowania się  na pozytywnych emocjach. Codzienne spotkania z edukatorkami Anną Skocz i Anną Kuliberdą pozwoliły grupie  zrozumieć, jak ważny jest dobrostan psychiczny w codziennym funkcjonowaniu (zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym). Na koniec kursu każdy z uczestników otrzymał certyfikat podsumowujący projekt.

Ciekawym doświadczeniem było także obserwowanie, jak Portugalczycy realizują swój „dobrostan”, jak efektywnie odpoczywają czy radzą sobie z trudnościami. Były to spostrzeżenia inspirujące i warte przeniesienia na polski grunt.

Tygodniowy pobyt w Portugalii był nie tylko okazją do pogłębienia umiejętności zawodowych, językowych,  szerszego spojrzenia na europejską edukację, wymiany doświadczeń z przedstawicielami innych krajów, ale też integracji grupy i poznania się lepiej w przestrzeni pozaszkolnej.

Grupa nauczycieli z Rawicza w czasie tygodniowego pobytu w Portugalii mieszkała w uroczej miejscowości Viana do Castelo, znajdującej się nad Oceanem Atlantyckim i rzeką Lima. Jest to miasto pełne kontrastów, łączące tradycję z nowoczesnością. Charakterystycznym punktem Viana do Castelo jest most, który zaprojektował sam Gustave Eiffel, a także Sanktuarium de Santa Luzia na wzgórzu, z którego rozpościera się przepiękny widok na okolicę.

Jednym z punktów programu było także zwiedzenie Porto –  drugiego co do wielkości miasta Portugalii, miejsca tętniącego życiem, niezwykle różnorodnego, barwnego i pełnego historycznych zabytków. Niezwykły widok na miasto i okolice ze szczytu słynnej barokowej wieży ( aby wejść na szczyt należy pokonać 225 stopni)  to doświadczenie, którego nie sposób zapomnieć. Na wielu duże wrażenie zrobiła także  Livraria Lello – uznana za jedną z najpiękniejszych księgarń w całej Europie. To właśnie w Porto grupa rawickich nauczycieli wzięła udział  w warsztatach lepienia w glinie, a chętni mogli spróbować swych sił w lekcji tańca cumbii. Była to doskonała okazja, by nawiązać  relacje z tancerzami z różnych części świata, poznać odmienne kultury,  a także rozwijać nowe pasje i przyjemnie spędzić czas.

W czasie pobytu w Portugalii  nauczyciele  ZSZ w Rawiczu poznali także genezę i historię Rewolucji Goździków, która miała miejsce w 1974 roku. To właśnie 25 kwietnia Portugalczycy obchodzą bardzo uroczyście Święto Wyzwolenia, które zapoczątkowało czas demokracji i zakończyło rządy dyktatorskie. Do dziś goździki są dla Portugalczyków symbolem wolności, pokoju i prawie bezkrwawej rewolucji. Obserwowanie obchodów jednego z najważniejszych portugalskich świąt narodowych  było źródłem refleksji o wpływie historii i polityki na życie jednostki i narodów.

Pobyt w Portugalii w ramach programu Erasmus + to doświadczenie, które w znaczący sposób pogłębi kompetencje zawodowe, językowe i społeczne nauczycieli, a także  ukształtuje nowe formy współpracy w relacji nauczyciel – uczeń.

                                                                                            Sabina Kasprzak

 

 

 

Zespół Szkół Zawodowych im. Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul. Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 65-545-30-72
E-mail: [email protected]

Aktualnie otwarte

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content