Głośne czytanie „Przedwiośnia” Stanisława Żeromskiego w Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku
w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.
W 2016 roku Para Prezydencka rozpoczęła Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

W tym roku lekturą prezentowaną podczas Narodowego czytania jest „Przedwiośnie” – ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku.  Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.
Zespół Szkół Zawodowych w Rawiczu postanowił włączyć się do akcji organizując konkurs na najlepszą interpretację fragmentu czytanego tekstu „Przedwiośnia”.  Głównym celem organizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy konkursu była promocja czytelnictwa oraz uczczenie jubileuszu 100 – Lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Laureatami zostali: Izabela Sasin z klasy I TE (I miejsce), Krzysztof Szymczak z klasy IV TLG (II miejsce) oraz Marta Grzelczak z klasy I TLG (III miejsce).

 

 

Violetta Kistowska – Lisek, Irena Marakkala Manage
Nauczycielki ZSZ w Rawiczu

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content