Goście z Gruzji i Hiszpanii w ZSZ w Rawiczu

W dniu 15 grudnia br. gościliśmy w naszym Zespole Szkół Zawodowych wolontariuszy z Hiszpanii i Gruzji (Davit Makhatadze z Gruzji przebywa w Polsce już 8 miesięcy, Ruben Martin Perez z Hiszpanii mieszka w Lesznie od 2 miesięcy).

Zaproszenie było możliwe dzięki organizacji Fundacja Centrum Aktywności Twórczej z Leszna, a wysłane zostało przez Szkolny Klub Europejski. Fundacja Centrum Aktywności Twórczej gości wolontariuszy EVS od 2010 roku.

European Voluntary Service (Wolontariat Europejski) to indywidualne lub grupowe projekty wolontariackie, w których udział brać mogą młodzi ludzie w wieku od 18 do 30 lat. Realizowane są one w krajach Unii Europejskiej, jak i w krajach, które  nie są  członkami wspólnoty. Działania w ramach wolontariatu mają na celu rozwój, poszerzanie wiedzy, a także zdobycie wielowymiarowego doświadczenia. Wolontariat Europejski dodatkowo stwarza okazję do poznania nowych kultur oraz języków.

W ramach swojej pracy w Fundacji wolontariusze odwiedzają różnorakie placówki m. in przedszkola, szkoły, stowarzyszenia, domy kultury, ośrodki opiekuńczo-rehabilitacyjne, zakłady karne. Pobyt wolontariuszy w Polsce pokryty jest ze środków Komisji Europejskiej pt. “Erasmus+”.

Goście w bardzo interesujący sposób przedstawili swoje kraje. Prezentując zdjęcia i filmiki opowiadali o tradycjach, kuchni, sporcie, języku. Podziwialiśmy miejsca w Gruzji i w Hiszpanii warte zwiedzenia.

Dawit opowiadał o swoim górzystym państwie pokazując przepiękne zdjęcia. Oprócz Gruzinów w Gruzji mieszkają Azerowie, Ormianie, Abchazi, Osetyjczycy, Rosjanie. 82% społeczeństwa deklaruje przynależność do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, 4% do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, 2% do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, około 9% wyznaje islam.  Dowiedzieliśmy się, że do tradycyjnych potraw gruzińskich należy chaczapuri – zapiekany placek nadziewany serem i chinkali – pierogi o charakterystycznym kształcie „sakiewek”, a czurczchela to nawleczone na nitkę orzechy laskowe zatopione w cieście, które powstaje z gęstego soku z winogron. Gruzini piją bardzo dużo wina, charakterystycznym naczyniem do tego trunku jest róg. Z zainteresowaniem słuchaliśmy języka gruzińskiego brzmiącego dla nas obco i niezrozumiale. Dawit pokazał nam, jak czyta się niektóre litery. Pokazał tez tradycyjne dla Gruzji stroje i zaprezentował gruzińskie tańce.

Ruben to prawnik i rodowity Katalończyk z Barcelony.  Opowiadał m. in. o Corridzie, San Fermin (święto, któremu w Pampelunie towarzyszą biegi z bykami wąskimi uliczkami miasta), Święcie Pomidora – La Tomatina i święcie ognia Las Fallas w Walencji, o tradycjach katalońskich, np. o budowaniu wież zwanych „castelami”, złożonych z ludzi – Castellers i święcie książek Sant Jordi (dzień św. Jerzego) w Barcelonie. Ruben jest jak większość Hiszpanów wielkim fanem piłki nożnej.

Goście opowiadali także o wolontariacie europejskim i odpowiadali na pytania naszych uczniów. Spotkanie odbywało się w języku angielskim. Po angielsku porozumiewały się z panami także nasze nauczycielki języka niemieckiego.

 

 

Małgorzata Kędzia
Nauczyciel ZSZ w Rawiczu

 

Zespół Szkół Zawodowych im.Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul.Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 065-545-3072
Fax: 065-545-2235
E-mail: zsz@powiatrawicki.pl

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 15:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content