25 lat minęło …

25 lat temu, w dniach 6-12 czerwca 1999 roku,  miała miejsce pierwsza wymiana uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu i szkoły Berufsbildende Schulen der Stadt Osnabrück z Niemiec. Inicjatorką nawiązania współpracy ze szkołą w Niemczech była pani Małgorzata Kędzia, która podczas studiów przebywała w Osnabrück na stypendium i znalazła wśród mieszkańców tego miasta przyjaciół. Celem współpracy między szkołami miało być wzajemne poznanie, obalanie stereotypów, wspólny udział w programie i doskonalenie znajomości języka niemieckiego. Pani Kędzia napisała wiosną 1998 roku list do władz szkolnych miasta Osnabrück z prośbą o przekazanie go szkole, która byłaby zainteresowana wymianą. List trafił do rąk pana Norberta Kwasnego z Berufsbildende Schulen der Stadt Osnabrück, który zainteresował się naszym miastem.

Jesienią  1998 roku  przybyło do Rawicza wraz z wychowawcami (panem Norbertem Kwasnym i panią Ritą Hovehne) na zaproszenie skierowane przez ówczesnego dyrektora Zespołu pana Władysława Boryczkę ponad 40 uczniów klas technikum uczących się w zawodzie pracownik socjalny. Była to wizyta jednodniowa, ale gościom z Niemiec tak spodobała się nasza gościnność, że postanowili utrzymać ze szkołą dalszy kontakt. W pierwszej wymianie w czerwcu 1999 roku uczestniczyli uczniowie wraz z dyrektorem panem Władysławem Boryczka, panią Danuta Michalską oraz panią Małgorzatą Kędzią. Wtedy to podpisana została umowa o partnerstwie naszych szkół. W wydarzeniu uczestniczyli dyrektor Boryczka i dyr. Jürgen Schlüter. Od tamtego momentu minęło już 25 lat. Przez ten okres wiele się zmieniło. Zmieniły się dyrekcje szkół, a także  pokolenia młodzieży, ale idea wymiany pozostaje taka sama.

Celem spotkań młodzieży z Polski i z Niemiec jest wzajemne poznawanie się, wspólna praca nad projektami, porozumiewanie się pomimo różnic językowych i kulturowych, obalanie stereotypów, usuwanie uprzedzeń i tworzenie wspólnej pokojowej Europy.  Jest to możliwe dzięki wspólnemu programowi, w którym uczestniczą uczniowie obydwu szkół i dzięki temu, że uczniowie mieszkają w rodzinach swoich kolegów, w ten sposób mogą poznać codzienność życia w Polsce lub w Niemczech.

Spotkania w ramach wymiany młodzieży odbywają się co roku, raz w Polsce, raz w Niemczech. W tym roku szkolnym odbyły się aż 2 wymiany, w dniach 25-30.09.2023 w Rawiczu oraz w dniach 5-9.02.2024 w Osnabrück.

Uczniowie spragnieni kontaktów z gośćmi z zagranicy, po przerwie spowodowanej pandemią, chcieli kontynuować znajomości nawiązane we wrześniu. Wymiany są dofinansowane przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Radę Rodziców w naszym Zespole.  Nasi uczniowie nie muszą ponosić za udział w projekcie wysokich kosztów.

Od  2007 roku  nasza szkoła partnerska w wyniku reformy szkolnictwa nosi nazwę Berufsschulzentrum am Westerberg.

Przez 25 lat uczestniczyło w wymianach z obu szkół prawie 700 uczniów.

Zwiedzanie zabytków, poznawanie ciekawych miejsc, odkrywanie historii, poznawanie siebie nawzajem, zwyczajów, tradycji, religii, praktykowanie języka obcego w realnych sytuacjach komunikacyjnych, uczenie się otwartości i tolerancji, budowanie międzynarodowych przyjaźni oraz podnoszenie samoświadomości i pewności siebie to ewidentne korzyści płynące z uczestnictwa w wymianach uczniów.

„Liczymy, że  uda nam się poszerzyć współpracę o inną placówkę z Niemiec lub szkołę z innego kraju. Z pewnością przygotowanie wymiany niesie ze sobą mnóstwo przygotowań i pracy, ale zadowolenie uczniów sprawia, że warto podejmować ten trud” – podkreśla koordynatorka całego przedsięwzięcia Małgorzata Kędzia.

 

                                                                                                            Małgorzata Kędzia

Zespół Szkół Zawodowych im. Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul. Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 65-545-30-72
E-mail: [email protected]

Aktualnie otwarte

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content