Wycieczka do Warszawy w ramach projektu „Poznaj Polskę”

Grupa 18 uczniów z klas: 1TM, 1TLG, 2TEL, 2TZ, 3TH, 3TB, 3TE, 4TB, 4 TEM, 5 TLG, 5TTI pod opieką nauczycielek: Anny Funki – Leciejewskiej i Sylwii Maciaszek – Basty w ramach projektu „Poznaj Polskę” wyjechała na wycieczkę edukacyjną do stolicy, najludniejszego miasta w Polsce i ważnego ośrodka naukowego, kulturalnego, politycznego oraz gospodarczego.

Centralnym punktem wyjazdu była niespotykana i rzetelna lekcja historii w murach Muzeum Powstania Warszawskiego – interaktywnego ośrodka upamiętniającego w kreatywny sposób największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Ekspozycja stanowi hołd wobec uczestników bohaterskich walk z 1944 roku, przedstawiając genezę, przebieg i skutki powstania. Przytaczane przez przewodniczkę prawdziwe historie, realia walk oraz skalę poświęcenia powstańców z pewnością uzmysłowiły młodzieży znaczenie dziejów, pokoleń w kształtowaniu współczesności.

Ciekawym doświadczeniem była wizyta młodzieży w Centrum Nauki Kopernik i możliwość porozmawiania z samym Mikołajem Kopernikiem, który rzeczowo odpowiadał na zadawane pytania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Kolejne działy edukacyjne rozwijały wyobraźnię i doświadczały użytkowników, czasem nawet inspirowały do kolejnych naukowych doznań i odkryć. Na wystawie „Przyszłość jest dziś – Cyfrowy Mózg?” pojawiły się innowacje przyszłości: maszyny, roboty, sposób myślenia sztucznej inteligencji czy działanie autonomicznego samochodu i nowoczesnego fotomontażu.

Uczestnicy wyjazdu mieli okazję pospacerować Bulwarami Wiślanymi i zauroczyć się widokami warszawskich atrakcji turystycznych. Prawdziwą perłą Warszawy jest z pewnością urokliwe Stare Miasto, którego zupełnie odmienny wizerunek w trakcie dnia zestawiony ze spacerem pod osłoną nocy najbardziej spodobał się uczniom. Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Bazylika Archikatedralna, Kolumna Zygmunta III Wazy, Pałac Kultury i Nauki, Biblioteka Uniwersytecka, Stadion Narodowy, Bulwary nad Wisłą, Pomnik Syreny w Warszawie na Powiślu to kolejne etapy edukacyjnej wyprawy, które w  konfrontacji z obrazem zniszczeń wojennych ukazanych na filmie w Muzeum Powstania Warszawskiego dały pełen obraz siły narodu polskiego i nieposkromionej chęci przywrócenia stolicy z wojennych zgliszczy.

Niepowtarzalna atmosfera stolicy i obrazy łączące trudną historię z teraźniejszością z pewnością pozostaną w pamięci uczestników wycieczki edukacyjnej.

                                                                                                      Sylwia Maciaszek – Basty

 

Zespół Szkół Zawodowych im. Stefana Bobrowskiego w Rawiczu

ul. Gen. J. Hallera 12
63-900 Rawicz

Telefon: 65-545-30-72
E-mail: [email protected]

Aktualnie zamknięte. Zapraszamy pn-pt od 7:00 do 16:00

BIP  Monitoring ZSZ  Cookies

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content